Nauka języka angielskiego u dziecka z ORM. Metody które polecam.

Witam na pierwszym wpisie mojego bloga.

Temat jaki chcę poruszyć jest czymś co na pewno przysparza problemów wielu nauczycielom oraz korepetytorom, a mianowicie nauka języka u osób z opóźnieniem w rozwoju mowy.

Poruszam ten temat, ponieważ ostatnio moim uczniem został właśnie taki chłopiec. Na początku nie byłem zbytnio pewny siebie jeżeli chodzi o uczenie takiej osoby, mimo iż teraz zdaję sobie sprawę że nie jest to aż takie trudne jak mi się wydawało na początku.

Otóż nauka odpowiedniej wymowy jest naprawdę trudna, zwroty trzeba powtarzać kilkakrotnie i bardzo kłaść nacisk na odpowiednie litery. Zabierając się do nauki z tym uczniem postanowiłem wykorzystać swoje standardowe metody nauczania takie jak powtarzanie słówek po ówczesnym przeczytaniu ich kilkukrotnie.

Nauczenie się słówek tym sposobem zajęło mu znacznie dłużej niż uczniowi bez takiej wady, mimo faktu iż uczeń wiedział jakie wyrazy wstawiać w poszczególnych zdaniach oraz ich znaczenie, problem pojawiał się gdy musiał wypowiedzieć te zdanie ustnie.

Po mimo problemów z powyższymi zagadnieniami udało nam się zrobić pewne postępy, nie były one w żadnym wypadku spektakularne, udało nam się opanować materiał na tyle dobrze że chłopiec zaczął rozumieć czasownik „to be” oraz jego odmianę przez osoby.

Zapamiętał także znaczną większość słówek z danego zagadnienia. Wynika z tego że nauka angielskiego osoby z ORM jest możliwa lecz wymaga dwa a nawet trzy razy większego wysiłku niż z osobą bez tego zaburzenia.

Co do metody nauki, polecam uczenie się niewielkiej ilości słówek dziennie(około 10) oraz w przypadku rozumienia czasów sprawdziło się u mnie stworzenie schematu poszczególnych konstrukcji jak pytania. zdania twierdzące oraz zaprzeczenia, chłopiec po prostu wstawiał sobie w miejsce schematu odpowiednie słowa i wychodziło mu zdanie.

W kwestii wymowy, aktualnie nie znalazłem lepszej metody niż powtarzanie słowa podkreślając poszczególne litery. Nie jest to zbytnio efektywne chociaż działa, może uda mi się wpaść na jakąś metodę co do nauki wymowy z dzieckiem ORM.

Najważniejsze by się nie poddawać i nie spisywać takiej osoby na straty.

Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz